Array ( [0] => eBot )
Posiedzenie Zespołu do spraw Zamówień Publicznych
W styczniu bieżącego roku odbyło się pierwsze ,w ramach nowej formuły Rady Dialogu Społecznego ,posiedzenie doraźnego Zespołu do Spraw Zamówień Publicznych . W posiedzeniu Zespołu wzięli udział przedstawiciele rządu, pracodawców i central związkowych . Z ramienia OPZZ w posiedzeniu wziął udział Przewodniczący Federacji Zbigniew Kaniewski . Zespół zapoznał się z propozycjami zmian w Ustawie o Zamówieniach Publicznych, które muszą być wprowadzone w życie najpóźniej do 18 kwietnia br . zgodnie z dyrektywami unijnymi przyjętymi jeszcze w 2014 r. Niezależnie od tego zespół pozytywnie zarekomendował oczekiwane od dawna również i przez przedsiębiorców przemysłu tekstylnego bardziej stanowcze przepisy dotyczące tzw. klauzul społecznych , a w tym zwłaszcza wzmocnienie kryteriów poza cenowych i zatrudniania pracowników na umowę o pracę przy realizacji zamówień publicznych . Poprawić to powinno w przyszłości pozycję konkurencyjną naszych przedsiębiorstw , które będą przestrzegać Kodeks pracy , bezpieczeństwo pracowników oraz jakość realizowanych usług w ramach zamówień publicznych . Dotychczasowe bowiem praktyki w tym zakresie stosowane niejednokrotnie przez gestorów zamówień publicznych powodowały , że gestorzy wybierali oferty z najniższą ceną , co działo się kosztem uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy i niejednokrotnie kosztem jakości oferowanych usług. Na problemy te zwracał uwagę podczas posiedzenia Zespołu Zbigniew Kaniewski , który podkreślał dużą rozbieżność pomiędzy możliwościami jakie daje ustawa o zamówieniach publicznych , w kwestii tzw. klauzul społecznych , a bieżącą rzeczywistością .Problemy związane z bieżącą realizacją ustawy o zamówieniach publicznych będą na wniosek Zbigniewa Kaniewskiego przedmiotem dalszych prac zespołu .
Rozmowy z pracodawcami
W siedzibie Federacji odbyło się spotkanie Przewodniczącego Federacji Zbigniewa Kaniewskiego z Pawłem Tkaczykiem , członkiem Zarządu Związku Polskich Producentów Przemysłu Tekstylnego . Podczas spotkania omówiono tematykę dwustronnej współpracy na najbliższe miesiące dotyczącej między innymi przestrzegania Kodeksu pracy, nie zatrudniania pracowników na tak zwane umowy śmieciowe , a także podejmowania bieżących inicjatyw związanych z przygotowaniami przez gestorów zamówień publicznych, ich praktycznych zamierzeń w związku ze zbliżającym się nowym rokiem budżetowym 2016 .Omówiono też potrzebę podjęcia niezbędnych działań o charakterze organizacyjnym , które będą niezbędne zwłaszcza z punktu widzenia Związków Pracodawców , w celu uruchomienia funkcjonowania Zespołu Trójstronnego do spraw Przemysłu Lekkiego. Rozmówcy w związku z powyższym zgodzili się co do tego , aby w możliwie najbliższym czasie odbyć wspólne spotkanie wszystkich związków pracodawców i związków zawodowych funkcjonujących w przemyśle lekkim. Spotkanie to miałoby na celu omówienie przyszłego kształtu funkcjonowania Zespołu Trójstronnego
Więcej
Z prac Prezydium Federacji
Łódź dn.17.11.2015 r.
UWAGA ! zmiana konta
Uprzejmie informujemy, iż od 1 grudnia roku 2015 ulega likwidacji konto w PKO nr 05124030311111000034267248
Wpłatę składki związkowej w związku z powyższym prosimy kierować na nr konta Federacji NSZZ PL
11 1090 2705 0000 0001 2280 6891 w Banku Zachodnim WBK
Z prac Prezydium Federacji
W związku z przyjętą przez Parlament ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i wejściem jej w ostatnich dniach w życie, rozpoczęte zostały prace nad jej wdrażaniem .Federacja nasza współpracuje w tej sprawie zarówno z OPZZ jak i związkami pracodawców. Zgodnie z tą ustawą istnieje możliwość funkcjonowania zespołów branżowych . Prezydium Federacji rozpoczęło w związku z tym prace we współdziałaniu ze związkami pracodawców nad formami reaktywowania Zespołu Trójstronnego do spraw przemysłu lekkiego w oparciu o obowiązujące aktualnie przepisy .Prace nasze zmierzają do tego, aby stosowny wniosek w tej sprawie podpisany przez wszystkie związki pracodawców , związki zawodowe funkcjonujące w naszej branży skierować do Rady Dialogu Społecznego , która ma kompetencje do podejmowania stosownych decyzji w tej sprawie .Pozostajemy w przekonaniu, że będzie to możliwe jeszcze w tym miesiącu , chociaż jest to uzależnione od sprawności organizacyjnej utworzenia Biura Rady Dialogu Społecznego .
Niezależnie od tworzenia się od podstaw struktur organizacyjnych Rady Dialogu Społecznego Federacja nasza na bieżąco współpracuje w ramach zespołów roboczych dotychczas funkcjonującego Zespołu Trójstronnego do spraw Przemysłu lekkiego.
Szczególnie intensywna praca ma miejsce w Zespole Roboczym do spraw Zamówień Publicznych .Członkowie Prezydium naszej Federacji podejmują we współdziałaniu z e związkami pracodawców cały szereg nowych inicjatyw , mających na celu wymuszanie na gestorach zamówień publicznych w oferowanych przez nich zamówieniach publicznych aspektów społecznych , które dawałyby większą szansę na coraz większą szansę na wygrywanie przetargów przez przedsiębiorstwa przemysł u lekkiego .Aktualnie Prezydium Federacji we współpracy z pracodawcami przygotowuje się do szeroko zakrojonych akcji w tym zakresie , po powołaniu nowego rządu .Porozumieliśmy się w tej sprawie z innymi branżami, aby wspólnie zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o Zamówieniach Publicznych, wzmóc wysiłki na rzecz zwiększania społecznych aspektów w zamówieniach publicznych , które będą realizowane w nowym roku budżetowym .
Trwają też systematyczne prace dotychczasowej grupy do spraw edukacji zawodowej . Prezydium Federacji uczestniczy w jej wszystkich pracach mających na celu upowszechnianie szkolnictwa zawodowego , kształcenie kadr na konkretne potrzeby naszej branży i propagowanie zmieniającego się wizerunku sektora przemysłu lekkiego , jako branży nowoczesnej , korzystającej z najnowszych osiągnięć technologicznych, co wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na dobrze wykształcone kadry .Prace te będą kontynuowane , gdyż przed naszym przemysłem stoją kolejne wyzwania związane z systematycznie rosnącą konkurencją na rynku.
Łódź, 6.11.2015 r.
Rada Ministrów w sprawie zamówień publicznych
Rada Ministrów na jednym ze swoich posiedzeń przyjęła zalecenia w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych .
Jest to realizacja jednego z naszych postulatów związkowych, dotyczących uwzględniania przez gestorów zamówień publicznych przy dokonywaniu wyboru ofert warunku zatrudniania przez oferenta pracowników na podstawie umowy o pracę. W wyniku tego zalecenia Rady Ministrów stosowanie obecnie klauzul społecznych ma się stać standardem w przetargach organizowanych przez administrację centralną . Fakt ten ma istotne znaczenie dla naszych przedsiębiorstw, które przestrzegając kodeksu pracy i chcąc realizować zamówienia publiczne w kraju mogą z większym powodzeniem wygrywać przetargi . Najważniejsza jest jednak praktyczna strona realizacji wspomnianych zaleceń Rady Ministrów. Nasza Federacja wspólnie z pracodawcami będzie wnikliwie analizować w tej sprawie wszelkie poczynania dotyczące zamówień publicznych realizowanych przez administrację centralną. Temu celowi mają służyć planowane kolejne nasze spotkania w poszczególnych ministerstwach .