Negatywne zjawiska na rynku pracy w Polsce

W OPZZ odbyła się konferencja na temat kryminologicznych aspektów funkcjonowania rynku pracy w Polsce. W konferencji wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, Ministerstwa Pracy, Państwowej Inspekcji Pracy  oraz organizacji pozarządowych zajmujących się rynkiem pracy. Z wiodącego tematu o kryminologicznych aspektach w funkcjonowaniu rynku pracy, dyskusja przerodziła się na temat patologicznych zjawisk występujących w tym zakresie w naszym kraju. Wnioski wynikające z tej konferencji zostaną ujęte w specjalnym raporcie i przekazane do wykorzystania przez stronę rządową, pracodawców oraz związki zawodowe. Część  zagadnień poruszanych na konferencji odpowiadało naszej ocenie, tego co dzieje się w przedsiębiorstwach przemysłu lekkiego. Na problemy te zwrócił uwagę, biorący udział w konferencji Przewodniczący Federacji Zbigniew Kaniewski. W swoim wystąpieniu podkreślił między innymi potrzebę współdziałania pracodawców i związków zawodowych w zakresie realizacji wdrażania Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, mającej między innymi na celu poszanowanie w przedsiębiorstwach prawa pracy, partnerskiego stosunku pracodawców do związków zawodowych i przestrzegania przez przedsiębiorców tzw. dobrych praktyk handlowych. Obecna rzeczywistość daleko odbiega od tych norm, co najczęściej odbija się na pogorszeniu sytuacji samych pracowników.