Array ( [0] => crawl ) : Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego z siedzibą w Łodzi.

Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego w Łodzi, Sanatorium "WŁÓKNIARZ"


Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego w Łodzi, Sanatorium "WŁÓKNIARZ" Busko Zdrój

za prowadzenie wieloletniej, zaangażowanej i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej i wodnej w Sanatorium "Włókniarz" w Busku Zdroju wykorzystującej różnorodne odnawialne Źródła energii, w celu obniżenia kosztów i ochrony Środowiska


  Sanatorium"Włókniarz"to największy obiekt leczniczo sanatoryjny w województwie Świętokrzyskimi jeden z największych i najnowocześniejszych w kraju. Leczone są tutaj choroby ortopedyczno-urazowe,reumatologiczne i układu nerwowego. Sanatorium posiada 650 łóżek stałych i przyjmuje dodatkowo około 150 kuracjuszy dochodzących na zabiegi każdego dnia.

Obiekt sanatoryjny wyposażony jest w nowoczesną kotłownię gazowo-olejową i 350 szt.kolektorów słonecznych o powierzchni 700m2, które pozwalają w okresie od kwietnia do października każdego roku obniż zużycie gazu na potrzeby przygotowania c.w.u.nawet o 48%. Na terenie sanatorium stworzono instalację magazynującą zużytą wodę z kąpieli i zabiegów balneotechnicznych, która została wykorzystana za pomocą pomp ciepła do podgrzewania świeżej wody siarczkowej dla balneotechniki, przygotowania c.w.u.a także za pomocą wymienników JAD, w celu podgrzewania wody dla basenu.W 2016 roku wykonano instalację wykorzystania"wody szarej"z zabiegów pielowych, masaży wodnych i biczów wodnych dla potrzeb spłukiwania wc. Woda szara z tych zabiegów jest wykorzystywana w 100% i stanowi to w dniach zabiegowych oszczędność wody zimnej nawet do 38 m3 na dobę! W 2017 roku wykonano na budynku Nowego Zakładu Przyrodoleczniczego instalację fotowoltaiczną z której uzyskuje się 28,8 kW energii elektrycznej,w całości zużywanej do zasilania urządzeń zakładu. Pozwala to obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla nowego Zakładu Przyrodoleczniczego o 15%.

 
  To nie koniec inwestycji w odnawialne i ekologiczne systemy, które ma zamiar realizować Sanatorium WŁÓKNIARZ. Ciągle kreatywnie myślą o oszczędności energii i ochronie środowiska.