Array ( [0] => crawl ) : Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Przemysłu Lekkiego z siedzibą w Łodzi.

Czy europejska placa minimalna jest możliwa?

 

    W dniu 3 października 2019r. odbyło się spotkanie przedstawicieli IndustriAli Europe  Regionu Wschodniego  w którym udział wzięła Przewodnicząca naszej Federacji Wiesława   Licha .

Czy europejska płaca minimalna  jest możliwa? -był to główny temat spotkania .

Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej,Ursula Von Der Leyen w swojej agendzie dla Europy opublikowała następującą wizję: "Zaproponuję instrument prawny, który zapewni każdemu pracownikowi w Unii sprawiedliwą płacę minimalną. Powinno to pozwolić na godne życie w każdym miejscu pracy. Płace minimalne należy ustalać zgodnie z tradycjami krajowymi, w drodze układów zbiorowych lub przepisów prawnych. "

     Uczestnicy spotkania wraz z Przewodniczącym IndurtiAII Luc Traingle zgodzili się, że nie chcą, aby politycy  decydowali o    wysokości płacy minimalnej, tak jak to miało  miejsce w ostatnich  dniach w Polsce. To związki zawodowe muszą być w centrum      dyskusji i stanowić część całego procesu. Chcemy mieć nie tylko dyrektywę w sprawie   płacy minimalnej, ale także   uregulowaną dyrektywną kwestię rokowań Układów Zbiorowych Pracy, głównie na szczeblu branż .

Tym samym IndustriAlI  rozpoczyna kampanię  medialną pod hasłem :

 

   Together at Work - Razem w pracy- na rzecz zawierania i negocjowania układów.