Spotkanie Regionu Wschodniego IndustriAll Europe

W Budapeszcie w dniach 22-24.04.2024 r. odbyło się  na zaproszenie węgierskich organizacji członkowskich spotkanie Regionu Wschodniego IndustriAll Europe, w którym wzięła udział Przewodnicząca  Federacji NSZZ Przemysłu Lekkiego – Wiesława Licha. Uczestniczyło  w nim  62 przedstawicieli z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy.
Tematyka spotkania była poświęcona przeprowadzeniu kampanii „Dobre Miejsca Pracy w Przemyśle”, Europejskiej Płacy Minimalnej oraz niedoborom siły roboczej i kwalifikacji. Wymieniano doświadczenia związane z pracownikami migrującymi z krajów trzecich w naszym regionie – warunki ich pracy, płacy oraz organizacji. Poruszono też temat szkoleń i przekwalifikowania pracowników w naszym  wschodnim regionie  Europy. Omówiono też prace , które należy wdrożyć,  aby ustalić płacę minimalną dla wszystkich krajów członkowskich. Przedstawiciele węgierskich związków zawodowych poinformowali o swojej sytuacji, gdzie tak jak i w Polsce płaca minimalna jest ustalana co roku w drodze rozporządzenia rządowego negocjowanego z partnerami społecznymi. Na zakończenie spotkania omówiono także przygotowania do kongresu IndustriAll Europe  w 2025 r. Ustalono, że Kongres powinien skupić się na wzmocnieniu jedności wśród związków zawodowych i jedności w Europie aby nie dopuścić do powstania Europy dwóch prędkości.